انتخاب مجله برای چاپ مقاله

انتخاب مجله برای چاپ مقاله

مجلات پولی و غیرپولی

پولی بودن مجلات لزوماً به معنی معتبر بودن یا نبودن مجلات نیست. هر مجله یک منبع درآمد دارد. چرا که بایستی هزینه سایت، داورها، انتشارات و انجام سایر فعالیت ها را پوشش دهند. هزینه چاپ یک مقاله یا توسط نویسنده یا خریدار مقاله پرداخت می شود.

سه حالت کلی زیر برای مقاله وجود وجود دارد:
  • برخی مجلات کلا رایگان هستند. در صفحه اول سایت این مقالات، واژه open access آورده شده است. این مجلات هزینه را از نویسنده میگیرند. بنابراین مراقب باشید در صورتی که قصد هزینه کردن برای چاپ یک مقاله را ندارید به دنبال این گونه سایت ها نروید.
  • برخی از مجلات کلا پولی هستند. این مجلات هزینه را از خریدار دریافت می کند.
  • برخی از مجلات برای برخی مقالات پولی و برای برخی مجانی هستند. در واقع هزینه مقالات رایگان را از نویسنده مقاله اخذ می‌کنند.

 

 نباید فراموش کنیم که موسسات بزرگ علمی،  بنگاه های اقتصادی بزرگی هستند.

اگر توانایی پرداخت پول چاپ یک مقاله را ندارید در سایت هر مجله دقیقا عبارت free یا charge را جستجو کنید. تا وضعیت مجله  برای شما مشخص شود.

 نباید فراموش کنیم که موسسات بزرگ علمی،  بنگاه های اقتصادی بزرگی هستند.

اگر  از پولی بودن مجله خبر نداشته باشید.  مقاله را برای مجله ارسال کردید و پس از چند ماه و طی کردن فرایند داوری مقاله به مرحله انتشار رسیدید. در این زمان  مجله درخواست پول می کند تا مقاله بر روی سایت قرار گیرد. شما هم زمان را از دست داده اید. زحماتی را که در طی این چند ماه کشیده اید را نمی توانید نادیده بگیرید. نگران نباشید،  یک متن مودبانه به مجله بزنید که من دانشجو هستم و پول کافی برای چاپ کردن مقاله ندارم. بنابراین اگر ممکن است مقاله را به صورت رایگان چاپ کنید. در برخی از موارد پس از ارسال نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاه،  مجله قبول می کند که مقاله شما را به صورت رایگان چاپ کند.

توجه:

 مجلاتی که برای نویسنده پولی هستند و مقاله را ظرف یک الی دو هفته چاپ می‌کنند؛ مجلات تقلبی هستند که معمولاً در لیست سیاه وزارت علوم قرار دارند.  این مجلات بعضاً دارای ضریب تاثیر بالایی هم هستند. 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *