پارافرایز یا رفع سرقت ادبی (پلاجریزم، Plagiarism)

سرقت ادبی چیست؟

استفاده از نوشته دیگران بدون ارجاع به وی، خواه این کار توسط شما انجام شده باشد یا نه را سرقت ادبی می نامند. سرقت ادبی سهوی یا عمدی می تواند عواقب جدی در پی داشته باشد.

البته بایستی این نوشته به زبانی دیگر نوشته شود در صورتیکه عین جمله آورده شود باید حتما در گیومه قرار گیرد و به دنبال آن مرجع هم آورده شود. البته لازم است در ابتدا قوانین نشریات را مطالعه کنید چرا که برخی از نشریات قوانین خاصی برای استفاده جملات مقالات شان در متن ها دارند. با این حال نقل قول در حد چند جمله معمولا مشکلی ندارد.

سارق ادبی

در صورتیکه ساختار جمله بدون رعایت اصول صحیح تغییر یاید باز هم امکان اینکه سرقت ادبی محسوب شود وجود دارد.​

آیا می‌توانیم از جملات مقالات خودمان استفاده کنیم؟

کپی کردن جملات مقالات خودتان جرم محسوب نمی شود و می توان یک مقاله کنفرانسی را با ایجاد تغییراتی برای یک مجله ارسال کرد. البته قبل از هرگونه اقدام به ارسال مقاله قوانین کنفرانس و مجله را مطالعه بفرمایید.

استفاده از مقالات خود
رفع سرقت ادبی از طریق موسسات اینترنتی

آیا به سایت هایی که به صورت رایگان خدمات مربوط به سرقت ادبی ارائه می دهند می توان اعتماد کرد؟

از آنجا که این سایت ها پولی هستند بنابراین در نسخه های رایگان تنها خدمات بسیار کمی ارائه می دهند و یک اسکن سریع و کلی از متن مقاله انجام می دهند و تنها ممکن است ایرادات خیلی برجسته را مشخص کنند تا مشتریان با این گونه سایت ها آشنایی پیدا کنند و در نسخه های پولی امکان بررسی دقیق تر وجود دارد.

در صورتی که شکل، نمودار و جدول دیگران را در کار خود استفاده کنید بایستی حتما به آن مرجع داده شود.

بهترین راه حل برای رفع سرقت ادبی چیست؟

از آنجا که امکان استفاده از نسخه های پولی سایت هایی که به بررسی سرقت ادبی می پردازند بسیار هزینه بردار است و امکان استفاده برای تمامی افراد وجود ندارد بنابراین بهترین راه حل برای رفع سرقت ادبی چیست؟

 معمولاً سرقت ادبی در قسمت مرور بر ادبیات مقالات رایج تر است چرا که افراد پس از به دست آوردن نتیجه مقاله، مدت زمان کمتری را برای نوشتن مرور بر ادبیات می‌گذارند و قسمت های مختلفی از مرور بر ادبیات مقالات دیگر را استفاده می کنند. نویسنده مقاله به خوبی می داند که کدام قسمت ها را از مقالات دیگر استفاده کرده است، بنابراین بهترین و کم هزینه ترین روش برای شناسایی قسمت هایی که سرقت ادبی شده اند پرسش از افرادی است که مقاله را نوشتند

 

چگونه یک مقاله را رفع سرقت ادبی کنیم؟

به رفع سرقت ادبی یک مقاله، پارافرایز گفته می شود. پارافرایز کردن یک متن نیازمند مهارت است. شخصی که وظیفه پارافرایز کردن یک متن را بر عهده می گیرد از جملات مشابه به گونه ای استفاده می کند که مفهوم کلی متن تغییر نکند به عبارت دیگر بایستی مفهوم متن را با زبانی دیگر بیان نماید. چنین شخصی بایستی به سه مهارت زیر تسلط کامل داشته باشد:

در مجموعه ترجمات این افراد شناسایی شده و از افراد متخصص و با مهارت برای رفع سرقت ادبی یا پارافرایز استفاده میشود .

همین الان سفارشت رو ثبت کن ....